14 lipca 2024

Strona główna / Trening / Kobiety w sporcie - od zawodniczek po trenerki!

Trening

Kobiety w sporcie - od zawodniczek po trenerki!

Kobiety w sporcie - od zawodniczek po trenerki!

 

Kiedy myślisz o kobietach w sporcie, pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to zazwyczaj obrazy baletnic i tenisistek. Jednak na każdą wysoko postawioną postać, taką jak Serena Williams, przypada o wiele więcej kobiet uprawiających sport z miłości do gry i uznania, jakie im to przynosi. Kobiety sportowcy nie tylko wnoszą do gry inne uroki niż ich męscy koledzy, ale także służą jako pozytywne wzory do naśladowania dla dziewcząt na całym świecie. Oto kilka sławnych osób, które utorowały drogę kobietom w sporcie:

 

Serena Williams

Serena Williams, znana z uderzeń tenisowych, zawsze była wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Początkowo startowała w zawodach saneczkowych, ale po wygraniu Wimbledonu w 1997 r. stała się legendą tenisa, a później rzeczniczką Światowej Agencji Antydopingowej. Williams jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych tenisistek wszech czasów, nie bez powodu. Jej kariera trwa już ponad 20 lat, w tym czasie zdobyła pięć tytułów wielkoszlemowych - o jeden więcej niż legendarna Margaret Court. W 2001 r. Williams została pierwszą kobietą, która wygrała wielkoszlemowy turniej singlowy, wygrywając Australian Open, a w 2004 r. została pierwszą Amerykanką, która wygrała French Open. W 2007 r. Williams została pierwszą kobietą, która w tym samym roku wygrała Australian Open, French Open i Wimbledon. W 2009 roku została uznana przez Międzynarodową Federację Saneczkarską za Kobiecego Sportowca Roku. W 2014 r. magazyn "Sports Illustrated" opublikował okładkę poświęconą Williams, zatytułowaną "Królowa sportu", w której opisano jej drogę do sławy oraz osiągnięcia na korcie i w deblu.

 

Martina Hingis

Znana z potężnego serwisu, stylowej gry i niesamowitego volleya, Martina Hingis jest wzorem do naśladowania dla kobiet na całym świecie. Była dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema w grze pojedynczej kobiet, znana jest także ze swoich zdolności przywódczych, zwłaszcza od czasu, gdy w 2003 roku wycofała się z gry. Szesnaście lat po przejściu na emeryturę Hingis nadal jest aktywna na korcie, grając w debla i organizując wystawy.

 

Amy Van Dyck

Amy Van Dyck, uznawana za jedną z największych tenisistek wszech czasów, jest także pionierką w dziedzinie sportu kobiecego. W 1999 roku, w wieku 30 lat, Van Dyck została pierwszą kobietą, która poprowadziła męską drużynę tenisową, kiedy to została mianowana kapitanem kanadyjskiej drużyny Davis Cup. Później Van Dyck została pierwszą kobietą, która została trenerem męskiej drużyny tenisowej, prowadząc męski tour w 2011 r.

 

Misty May-Treanor

Znana z potężnego serwisu, spektakularnych uderzeń po ziemi i precyzyjnej gry, Misty May-Treanor jest wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Misty May-Treanor jest dwukrotną mistrzynią wielkoszlemową w grze pojedynczej kobiet, dwukrotną złotą medalistką olimpijską w pływaniu oraz dwukrotną mistrzynią Stanów Zjednoczonych w pływaniu i w piłce wodnej. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku May-Treanor dokonała ważnego kroku, stając się pierwszą kobietą, która zdobyła dwa złote medale w dwóch różnych dyscyplinach olimpijskich.

 

Sasha Poly

Znana z potężnego serwu, precyzyjnych uderzeń po ziemi i precyzyjnej gry, Sasha Poly jest wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Jest również czterokrotną złotą medalistką olimpijską w pływaniu i dwukrotną mistrzynią Stanów Zjednoczonych w pływaniu i polo wodnym. Poza osiągnięciami sportowymi Poly jest znakomitą pianistką, która zdobyła liczne nagrody, w tym stypendium Guggenheima.

 

Jamie Vardy

Znany ze swojej intensywności na boisku i z tego, że jest playboyem poza nim, Jamie Vardy jest wzorem do naśladowania dla mężczyzn i kobiet na całym świecie. Piłkarz Premier League, były angielski rugbysta i dwukrotny zwycięzca nagrody dla zawodnika sezonu w angielskiej Premier League. Vardy jest również znany ze swojej działalności charytatywnej, m.in. z Fundacji Vardy'ego, która pomaga potrzebującym dzieciom i młodzieży w Wielkiej Brytanii.

 

Jessica Ennis-Hill

Znana ze swojej szybkości na boisku, siły w powietrzu i nieustępliwości na korcie, Jessica Ennis-Hill jest wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku Ennis-Hill została pierwszą kobietą, która zdobyła kilka złotych medali olimpijskich w tej samej dyscyplinie, wygrywając skok w dal kobiet. Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. były również pierwszym startem Ennis-Hill jako profesjonalnej zawodniczki.

 

Alanna Klinani

Znana przede wszystkim ze swojej szybkości na bieżni i korcie, Alanna Klinani jest wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Jest mistrzynią olimpijską i mistrzynią świata w narciarstwie, dwukrotną mistrzynią Europy w narciarstwie halowym i dwukrotną mistrzynią kraju w biegach długodystansowych. W listopadzie 2012 r. Klinani została pierwszą kobietą, która wygrała trzy wyścigi Pucharu Świata z rzędu, a na Igrzyskach Olimpijskich w 2012 r. zdobyła złoty medal w snowboardzie. Oprócz osiągnięć sportowych, Klinani jest czterokrotną mistrzynią olimpijską i sześciokrotną mistrzynią świata w biegach narciarskich.

 

Alyssa Sutherland

Znana ze swoich słynnych rudych włosów, Alyssa Sutherland jest wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Jest trzykrotną zdobywczynią złotego medalu olimpijskiego i trzykrotną mistrzynią świata w biathlonie. Sutherland jest także dwukrotną mistrzynią kraju w pływaniu w USA i czterokrotną medalistką Mistrzostw Świata w pływaniu. Poza osiągnięciami sportowymi Sutherland jest również odnoszącą sukcesy bizneswoman, która pełniła funkcję tymczasowego dyrektora generalnego Komitetu Olimpijskiego Stanów Zjednoczonych (USOC), a obecnie jest dyrektorem zarządzającym USA Swimming.

 

Allyson Felix

Znana ze swojej szybkości na bieżni i korcie, Allyson Felix jest również wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Jest dwukrotną złotą medalistką olimpijską w rzucie młotem, a w 2013 roku zdobyła także tytuł mistrzyni świata. Felix została pierwszą kobietą, która wygrała zawody w rzucie młotem, a także jest rekordzistką świata w tej konkurencji. Jest również dwukrotną mistrzynią świata w rzucie dyskiem i trzykrotną mistrzynią kraju w rzucie dyskiem. Oprócz osiągnięć sportowych Felix jest także bizneswoman, która w 2006 r. założyła Allyson Felix Track and Field Center.

 

Kristin Cavallari

Znana ze swojej zwinności na boisku i uderzających rudych włosów, Kristin Cavallari jest wzorem do naśladowania dla kobiet w sporcie. Jest byłą amerykańską gimnastyczką i dwukrotną medalistką olimpijską, która reprezentowała swój kraj na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Cavallari jest również byłą zawodniczką narciarstwa balansowego, która w 2002 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym. Oprócz osiągnięć sportowych Cavallari jest także modelką i osobowością telewizyjną, która wystąpiła w reklamach American Apparel, American Eagle i American Tourister.

 

Bradshaw na fali wznoszącej

Minęła już ponad dekada od debiutu kobiecej reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej, a sport wciąż czeka na pierwszego trenera płci żeńskiej. Nie oznacza to jednak, że gra nie robi postępów. W rzeczywistości w tej dyscyplinie sportu pojawia się coraz więcej zawodniczek i trenerek, a ich liczba rośnie. Wśród zawodników zarejestrowanych jest obecnie ponad 26 000, co oznacza wzrost o ponad 1000 w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wśród trenerów jest ich 160, co oznacza wzrost o ponad 100 w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest też oczywiście zawodowa liga kobiet, która istnieje od 2006 roku i stała się pierwszą zawodową ligą piłki nożnej kobiet na świecie. USWNT to aktualni mistrzowie świata, a najmłodszą drużyną, która obroniła tytuł, jest reprezentacja juniorów poniżej 20 roku życia.